Pantomogram- nazywany rownież RTG pantomograficznym lub zdjęciem panoramicznym zębów-
to nowoczesne badanie obrazowe, wykorzystywane często w diagnostyce stomatologicznej przy kompleksowym planowaniu leczenia pacjentów.
Wykonuje się je przy użyciu specjalnego urządzenia zwanego pantomografem, który wyposażony jest w głowicę emitujacą promienie X oraz rejestrator, dzięki któremu możemy od razu uzyskać precyzyjny obraz przekroju twarzoczaszki. W pantomogramie bardzo dobrze widoczne są wszystkie zęby górne i dolne, a także kości szczęki i żuchwy, stawy skroniowo-żuchwowe, niektóre zatoki oboczne nosa i inne otaczające tkanki. Można na takim zdjęciu wykryć wiele nieprawidlowości: zęby zatrzymane, torbiele, a nawet początkowe zmiany nowotworowe.
Badanie wykorzystywane jest często w implantologi, ortodoncji, protetyce i planowaniu kompleksowego leczenia zachowawczego.
Badanie wykorzystuje promieniowanie RTG, które nie jest obojętne dla naszego organizmu. Jednak użyta dawka jest tak niewielka, a korzyść z badania ogromna ( mamy wszystkie zęby na jednym zdjęciu), że badanie jest rekomendowane w sytuacji potrzeby wykonania kilku pojedynczych zdjęć zębowych.
Pamiętajmy!
U kobiet w ciąży badanie RTG przeprowadza się tylko w sytuacji koniecznej, gdy korzyści wynikające z jego wykonania są większe niż potencjalne zagrożenie dla rozwijającego się płodu.